×
Arama yapmak için "Enter", kapatmak için "ESC" kullanabilirsiniz
 • Başkan Yazısı

  Değerli Sinemaseverler,

  Birleşmiş Milletler verilerine göre dünya genelinde toplam 244 milyon kişi diasporada yaşamaktadır. Anavatanından ayrı yaşayan fakat bağlarını bir şekilde devam ettiren ve birden fazla kimliği bir arada yaşatan kişileri kapsayan bu nüfusa göçmenleri de dahil ettiğimizde, dünya üzerinde anavatanından ayrı yaşayan kişilerin sayısı 300 milyona yaklaşmaktadır. Kuşkusuz bu nüfusun dünyadaki ülkelerin siyaset, dış politika, ekonomi, kültür ve sanat gibi politikaları üzerinde ciddi bir etkisi bulunmaktadır.

  Yaklaşık 6.5 milyonluk Türk diasporasının da içinde bulunduğu bu diaspora toplulukları, sahip oldukları özgün kimlikleri ve birikimleriyle büyük bir kültürel zenginliğin mirasçısı ve taşıyıcısı konumunda olmakla kalmayıp, aynı zamanda ulus-ötesi ağlarıyla bu zenginliği küresel çapta yayma potansiyeline sahiptir. Diaspora toplulukları yaşadıkları ülkeler ile anavatanlarına ve insanlığa; sanat, özgür düşünce ve yaratıcılığın ön plana çıktığı pek çok alanda değer katmaktadır. Biz de Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı olarak, diaspora sanatının gücüne inanıyor ve bu alanda çalışmalar yürüten tüm sanatçıları aynı anlayışla desteklemeye gayret ediyoruz.

  Bu anlayışla, sanatın en etkili biçimde kullanılabildiği mecralardan biri olan sinema sektöründe; diasporaların ortak değerlerini ve farklılıklarını ortaya koyacak biçimde uluslararası düzeyde bir diaspora kısa film festivali tertip etmek için yola çıktık. Diasporalar dilini ve kimliğini korumaya çalışırken kimi zaman yaşadıkları ülkelerde ağır işler üstlenmekte, sanattan edebiyata ve siyasete büyük başarılara imza atarken bir yandan da ırkçılık ve ayrımcılık gibi çeşitli saldırılara maruz kalmaktadır. Bulundukları yere uyum sağlamaya ve geldikleri yeri unutmamaya çalışan insanların hikayelerini konu edinecek bu festivalin, uluslararası düzeyde, kapsayıcı ve kucaklayıcı biçimde gerçekleştirilecek bir etkinlik olacağı inancındayız.

  YTB olarak dünya üzerindeki diasporaların gündemlerinin büyük ölçüde benzer olduğunu, karşılaşılan sorunlarla mücadele ederken diasporalar arasındaki iş birliğinin önemini çok iyi biliyoruz. Bu sebeple diaspora topluluklarının arasındaki iletişimi kuvvetlendirecek çalışmalara büyük ehemmiyet veriyoruz. Diaspora topluluklarının kültür-sanat hayatını en güzel şekilde yansıtacak uluslararası düzeyde gerçekleştireceğimiz bir diaspora kısa film festivali ile bu çabalara mütevazi bir katkı sağlamak istiyoruz. TRT ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ortaklığıyla Başkanlık olarak bu yıl ilkini hayata geçireceğimiz festival sayesinde dünya üzerindeki diğer diaspora toplulukları ile sinema aracılığıyla buluşmayı, diaspora sinemacılarını birbirleriyle buluşturmayı ve diaspora sinemasının gelişimini desteklemeyi arzu ediyoruz.

  Dünyanın kültür başkentlerinden biri olan İstanbul’da düzenleyeceğimiz festivalle birlikte farklı diasporalardan yönetmenlerin kısa filmleri yarışacak ve aynı zamanda sinemaya emek vermiş sanatçıları, genç yetenekleri, paneller ve atölyeler vasıtasıyla bir araya getirme imkânı bulacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin diaspora sinemasının güçlenmesine yönelik önemli katkılar sağlamasını temenni ediyor; festival kapsamında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

  Abdullah EREN
  YTB Başkanı