×
Arama yapmak için "Enter", kapatmak için "ESC" kullanabilirsiniz
DİASPORA ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ İÇİN KISA FİLM BAŞVURULARI BAŞLADI

DİASPORA ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ İÇİN KISA FİLM BAŞVURULARI BAŞLADI

Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelerde var olma mücadelelerinin sinema gerçekliği ile perdeye yansıtılacağı Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuruları açıldı.

Yarışmaya Son Başvuru Tarihi: 30 Temmuz 2021

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve global iletişim ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilk kez düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı. 27 - 29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda sinemaseverleri bir araya getirecek festivale başvurular 30 Temmuz 2021 tarihine dek devam edecek. 

Diaspora Toplulukları Sinemanın Anlatım Gücünde Buluşacak

Dünyanın farklı bölgelerindeki diaspora topluluklarına ait genç sinemacıları bir araya getirerek Türkiye’deki sinemacılarla pozitif bir bağ kurulmasını sağlayacak festivale 1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olan kısa filmler başvurabilecek. 20 dakikayı aşmayan kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin katılabileceği festivale alınan başvurularda kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımlar değerlendirilmeye alınacak. Bunun yanı sıra diaspora kavramını tehlikeye düşüren ve farklı bir bakış açısıyla yaklaşan; ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığına dikkat çekerek farkındalık yaratmaya yönelik kısa filmler de başvuru sürecinde değerlendirilecek.

Bu yıl 27 - 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da yeniden restore edilen Atlas Sineması’nda ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 30 Temmuz 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek.