×
Arama yapmak için "Enter", kapatmak için "ESC" kullanabilirsiniz
DİASPORA ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ATLAS SİNEMASI’NDA GERÇEKLEŞECEK

DİASPORA ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ ATLAS SİNEMASI’NDA GERÇEKLEŞECEK

Sinema ve sanatın toplumlar üstündeki birleştirici gücünü, diaspora toplumlarının hikâyeleri vasıtasıyla seyirciyle buluşturacak Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, 27 – 29 Ağustos tarihleri arasında pandemi koşullarına uygun şekilde Atlas Sineması’nda gerçekleşecek.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve global iletişim ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilk kez düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali, seyircisiyle fiziksel olarak buluşacak. Diaspora topluluklarının bulundukları ülkelerin kültür ve sanat hayatına kısa filmlerle yeni bir bakış açısı getirecek festival, fiziksel gösterimlerini İstanbul Sinema Müzesi projesi kapsamında restore edilen Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun şekilde 27 – 29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirecek.   

Diaspora Hikâyeleri Atlas Sineması’ndan Yayılacak

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan kısa filmlerin yarışacağı festivalde seyirciler, diaspora sinemasının sahip olduğu özgünlüğü ve kendine has motifleri izleme fırsatı bulacak.  Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelerdeki hikâyelerine odaklanan filmlerle farklı kültürler arasında bir köprü kurma fırsatı da sunacak festival, sinemanın birleştirici gücünü de birçok topluma dokunan ortak kavramlar üzerinden arayacak. Her aşaması büyük bir titizlikle takip edilen ve aslına uygun olarak restore edilen Atlas Sineması’nın tarihi ve modernizmi bir arada barındıran atmosferinde sinemaseverleri diaspora hikâyelerinin içinde bir yolculuğa çıkaracak festival, tecrübeli ve yetenekli genç sinemacıları buluşturacak. 

Yarışmaya Başvurularda Son Tarih 30 Temmuz 2021!

Bu yıl 27 - 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da restore edilen Atlas Sineması’nda ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 30 Temmuz 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek.